Zaručeně největší zklamání panovalo v táboře organizace G2. Tým pod novým vedením Rasmuse „HooXi“ Nielsena vstoupil do turnaje tím nejlepším možným způsobem, a to sice výhrou 16:0 nad ECSTATIC. Od tohoto zápasu ovšem nastal strmý pád, až na pomyslné dno v podobě třech proher v řadě. První z nich přišla od Cloud9, následně 1WIN a poslední hřebíček do rakve G2 nakonec zasadili i GamerLegion. Nikola „NiKo“ Kovač a spol. tak turnaj opustili se skóre 1:3.
Ve velmi podobném rozpoložení opouštěli IEM Road to Rio také Astralis, kteří byli nuceni odehrát turnaj s náhradníkem z akademie Mikkelem „MistR“ Thomsenem. Po úvodní prohře s velmi dobře hrajícími Ninjas in Pyjamas se zpočátku dokázali rychle oklepat a skóre srovnat na 1:1 s tureckým celkem Eternal Fire. Na víc se už ovšem Astralis nezmohli, jelikož vzápětí Dánům uštědřili lekci nejprve Bad News Eagles a následně i forZe. Astralis tak RMR opustili se stejným skóre jako G2, 1:3. Kvalifikace na Major se rovněž nevyvedla ani již zmíněným Turkům z Eternal Fire, kteří padli jako Astralis hned po čtyřech zápasech.
Posledním větším zklamáním byl severoamerický celek Complexity. Ti do amerického RMR vstoupili velmi úspěšně s dvěma výhrami a pomalu se viděli na samotném Majoru. Tyhle myšlenky jim ale z hlavy vyhnaly následné dvě prohry, a i přes třetí výhru museli stejně ještě změřit síly s Imperial o poslední postupové místo. Tohle velmi vypjaté klání ovšem nakonec po dvou prodlouženích ovládli Brazilci a Complexity tak odcházeli se sklopenou hlavou.
Komu se RMR naopak velmi povedlo, bylo poměrně nové uskupení hrající pod organizací Sprout. Tým tvořený třemi Dány, Rumunem a Němcem prošel kvalifikací hladce a vysloužil si rovnou místo v hlavním turnaji. Jedinou prohru spolku pod vedením Ismaila „refrezh“ Aliho uštědřili pouze dosavadní Major šampioni z FaZe. Sprout tak IEM Road to Rio zakončili se skóre 3:1.
Dalším překvapením byl nyní již spíše skandinávský mix v podobě Ninjas in Pyjamas. Původem švédská organizace se totiž krátce před vypuknutím samotného RMR rozhodla překvapivě angažovat finského in-game leadera Aleksiho „Aleksib“ Virolainena, což také zapříčinilo přechod komunikace do anglického jazyka. Ani tahle skutečnost ovšem Ninjas in Pyjamas nerozhodila a možná i s menší dávkou proslulé „NIP magic“ si došli pro přesvědčivý triumf v podobě třech výher v řadě.
Za zmínku určitě stojí i legendy z Imperial. Brazilci si po úvodní triumfu sice dvakrát vylámali zuby na soupeřích, ovšem nikdy neházeli flintu do žita. Major v Rio de Janeiru si totiž nemohli nechat ujít, a to ukázali v následných čtyřech BO3 sériích, které jim nakonec samotný postup zajistily. V neposlední řadě se postupovým žolíkem pyšní také nově složený evropský mix GamerLegion, které ještě před pár měsíci reprezentoval Patrik „Zero“ Žúdel, než byl povolán do SINNERS.