Vývoj S.T.A.L.K.E.R. 2 trval dlouhé roky, a to nejen kvůli ambicím studia, ale i kvůli válce na Ukrajině. Někteří vývojáři museli opustit své domovy a přesunout se až do České republiky, kde našli nové útočiště. Pracovat na hře v podmínkách aktivní války, kde bomby létají doslova za okny, je něco, co si většina z nás nedokáže představit. Tento příběh přiblížil dokument vytvořený ve spolupráci s Microsoftem, který popisuje, jak neuvěřitelně náročné bylo přivést S.T.A.L.K.E.R. 2 k životu.
Potíže však pokračují, ruské úřady už totiž naznačily, že nová hra by mohla čelit zákazu, a to na základě obvinění z „ospravedlňování terorismu“ nebo šíření „proti-ruské propagandy“. „Taková opatření lze přijmout nejen proto, že vývojáři videoher podporují ozbrojené síly Ukrajiny,“ uvedl poslanec Státní dumy Anton Gorelkin. Pokud budou ve hře nalezeny nelegální informace, budou prý přijata přísná opatření k jejich šíření a porušovatelé budou pohnáni k odpovědnosti.
Herní příběh zasazený do oblasti Černobylu, kterou Rusko krátce okupovalo během letošní války, je vnímán jako potenciálně kontroverzní. Pokud by byl zákaz potvrzen, hráči v Rusku by měli jen omezené možnosti, jak si hru zahrát – například přes VPN. Ovšem podle právního poradce Michaila Mushaileva by i pouhý nákup hry mohl být považován za podporu „nepřátelské síly“, což by mohlo vést až k obvinění z podpory terorismu.
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl je více než jen hra. Je to symbol odvahy ukrajinského národa a tvůrčího týmu, který se nenechal zastrašit ani válkou. Hra vychází 20. listopadu na PC a Xbox Series X|S a bude také dostupná v rámci Game Passu. Otázkou zůstává, jaký dopad bude mít tato situace na její přijetí v globálním měřítku – a zda se ruské úřady rozhodnou umlčet další hlas svobody.