Srpen přinesl důkaz o tom, že esport nemusí být širší veřejností brán jen jako zábava skupiny nerdů – v počítačových hrách se soutěžilo i na prestižní akci, spolupořádané také Mezinárodním olympijským výborem, tzv. Asijských hrách. Akce samozřejmě není olympiáda, to, že se na ní esport objevil, lze ale brát za jasný krok dopředu. To vše už ale víte, od oznámení faktu, že gaming bude na Asijských hrách disciplínou, prolétla zpráva všemi velkými domácími i světovými médii – jak ale akce (co se právě esport části týče) probíhala? Kdo si odnesl zlato?
V Indonésii se soutěžilo v šesti hrách – čtyř (resp. třech, počítáme-li Hearthstone do mobilních her) počítačových a dvou (resp. třech) mobilních. Výběr her asi spoustu fanoušků ze západních zemí překvapil, nechybí v něm League of Legends a Hearthstone, či mobilní gigant Clash Royale, vidět ale na takto velké akci Pro Evolution Soccer a Arena of Valor (mobilní moba hru) není to, co bychom při oznámení esportové části čekali. Poslední hrou byl StarCraft II, který se u nás sice také netěší největší oblibě, překvapením ale rozhodně nebyl, v Asii je to stále jedna z nejpopulárnějších her.
Největší tahoun pro světové diváky? Bezpochyby Lolko. Jak probíhalo klání tam? Na rozdíl od ostatních titulů zabralo League of Legends více jak jeden den – dokonce hned tři. V akci se představilo osm týmů, včetně takové Jižní Koreji, za kterou hrála i superstar Faker. Na úvod byly týmy rozděleny do dvou skupiny, hraných formátem dvakrát každý s každým. Áčko bez problémů ovládla Jižní Korea, druhé postupující místo urvala Čína. Z Béčka postoupil Tchaj-wan a Saudská Arábie. Ani jeden tým ze skupiny B to nedotáhl do finále, tam na sebe narazila Čína a Jižní Korea. Vítěz? Po výsledcích skupin možná trochu překvapivě Čína.
Konečné umístění na Asijských hrách v League of Legends:
1. místo: Čína
2. místo: Jižní Korea
3. místo: Tchaj-wan
4. místo: Saudská Arábie
Dalším velkým tahákem určitě byla dvojice mobilních her, Hearthstone a Clash Royale. Zde samozřejmě soutěžili jednotlivci – v obou hrách jich bylo osm. Co se týče Hearthstone, narazili na sebe v BO5 Single-Elimination pavouku a od začátku se dařilo domácímu zástupci, který to dotáhnul až do finále. V něm ho ale porazil hráč z Hong Kongu. A v Clash Royale? Tam už si pro nás organizátoři přichystali trošku větší řežbu, hrálo se totiž formátem Double-Elimination. I zde se dařilo domácímu hráči, přes WB se do finále dostal právě on. V první BO5 sérii ho sice jeho sok z Číny porazil 3-0, v druhé mu ale naopak nedal šanci on a díky výhodě postupu z horního bracketu bral zlato.
Konečné umístění na Asijských hrách v Clash Royale:
1. místo: Indonésie
2. místo: Čína
3. místo: Vietnam
4. místo: Indie
Konečné umístění na Asijských hrách v Hearthstone:
1. místo: Hong Kong (Lo Tsz "kin0531" Kin)
2. místo: Indonésie (Hendry Koentarto "Jothree" Handisurya)
3. místo: Indie (Tirth "gcttirth" Mehta)
4. místo: Vietnam (Nguyễn "Tuan" Anh Tuấn)
A nakonec tři hry, co pro oči českého fanoušky tak zajímavé nejspíše nebyly. V PES 2018 hrálo také osm účastníků, na úvod rozdělených do dvou skupin hraných formátem každý s každým. Zlato bral nakonec vítěz skupiny B, reprezentant Japonska. V Arena of Valor se hrál rovnou Double-Elimination pavouk – pro vítězství ve WB i grandfinále si nakonec došla reprezentace Číny. A úplně nakonec jsme si nechali legendární StarCraft II! V něm se hrál Single-Elimination pavouk a asi nikoho nepřekvapí, že bez ztráty jediné hry si pro zlato došel Cho Seongju, hráč nosicí barvy Jižní Koreje.
Konečné umístění na Asijských hrách v PES 2018:
1. místo: Japonsko
2. místo: Írán
3. místo: Vietnam
4. místo: Hong Kong
Konečné umístění na Asijských hrách v Arena of Valors:
1. místo: Čína
2. místo: Tchaj-wan
3. místo: Vietnam
4. místo: Malajsie
Konečné umístění na Asijských hrách ve StarCraft II:
1. místo: Jižní Korea (Cho "Maru" Seong Ju)
2. místo: Tchaj-wan ( Huang "Nice" Yu Shiang)
3. místo: Vietnam (Tran "MeomaikA" Hong Phuc)
4. místo: Írán (Shahriar "Demigod" Shaki)