SANTA CLARA, Kalifornie, a HAMBURK, Německo, 18. června 2012 – Rodina procesorů Intel® Xeon® E5-2600 dosáhla nového milníku jako nejrychleji přijímaná technologie procesorů. Již teď pohání 44 systémů včetně 3 superpočítačů třídy petascale. Tyto výsledky byly zveřejněny v 39. seznamu Top500.
Superpočítač SuperMUC z německého institutu LRZ, který se na seznamu umístil na čtvrtém místě, nabízí výkon 2,9 petaflopu, což z něj dělá nejvýkonnější počítač v Evropě a stejně tak největší instalaci založenou na rodině procesorů Intel Xeon E5.
Na Mezinárodní konferenci o superpočítačích společnost Intel rovněž oznámila nové jméno všech budoucích produktů postavených na architektuře Intel® Many Integrated Core (Intel MIC) – ty nově ponesou označení Intel® Xeon® Phi™. První generace těchto produktů se objeví na trhu na konci roku 2012 (koprocesory kódově označované Knights Corner), doplní stávající produktové rodiny Intel Xeon E5-2600/4600 a nabídnou novou úroveň služeb pro vysoce paralelní pracovní zátěž. Zatímco první generace se primárně zaměřuje na vysoce výkonné výpočetní aplikace (HPC), budoucí generace produktů Intel Xeon Phi se budou zaměřovat na firemní datová střediska a pracovní stanice.
„Rodina procesorů Intel Xeon E5 dokázala zajistit významný nárůst výkonu v oblasti superpočítačů a jsme velice rádi, že má takový významný dopad na celé odvětví, což ostatně dosvědčuje i to, že ho najdeme ve 44 systémech ze seznamu Top500,“ říká Raj Hazra, viceprezident společnosti Intel a generální manažer divize Technical Computing at Data Center and Connected Systems Group. „Rozšířením portfolia o produkty Intel Xeon Phi poskytneme nové možnosti vědcům, konstruktérům i počítačovým odborníkům a ti tak budou moci velice efektivně řešit řadu otázek od klimatických změn až po řízení rizik. Jde o další krok v úsilí společnosti Intel dosáhnout do roku 2018 úrovně exascale a vytvořit jedinečnou kategorii, jež nabídne naprosto mimořádnou technologickou kategorii, která zaručí špičkový výkon pro dnešní vysoce paralelní aplikace.“
První koprocesor Intel® Xeon® Phi™ se má objevit ještě letos
Intel rovněž zveřejnil nové technické detaily týkající se prvního komerčně dostupného produktu z rodiny Intel Xeon Phi – koprocesoru označovaného jako Knights Corner. Vedle špičkového výkonu pro vysoce paralelní aplikace nabízí koprocesor Intel Xeon Phi výhodu v podobě důvěrně známých programovacích modelů, technik a vývojových nástrojů dostupných s architekturou Intel. Díky lepšímu využití CPU kódu nemusí softwarové společnosti a IT oddělení znovu školit vývojáře v oblasti vlastních programovacích modelů spojených s urychlovači.
Vedle kompatibility se všemi programovacími modely x86 bude koprocesor Intel Xeon Phi viditelný všem aplikacím jako vysoce paralelní, separátní výpočetní nod optimalizovaný pro HPC, který spouští svůj operační systém na linuxovském základu bez ohledu na hostitelský operační systém. Tato funkce umožňuje podstatně vyšší flexibilitu při implementaci klastrových řešení, která nejsou u alternativních řešení postavených na GPU k dispozici.
Koprocesor Intel Xeon Phi – dostupný v provedení PCIe – je vyráběn inovativní technologií 22nm 3-D tri-gate, obsahuje přes 50 jader a disponuje pamětí o velikosti minimálně 8 GB v GDDR5. Rovněž je vybaven podporou 512b SIMD, jež dále zvyšuje výkon, neboť umožňuje zpracovat různé datové prvky jednou instrukcí. V loňském roce Intel živě představil koprocesor Knights Corner, jenž nabízel výkon vyšší než 1 Teraflop (1 trilion flopů) za sekundu. Na ISC 2012 pak společnost Intel představila stejně účinný výkon více než 1 teraflop na nod, nicméně tentokrát byl výkon měřen standardním testem Linpack (Rmax)1. Pro srovnání: v roce 1997 bylo zapotřebí k prolomení hranice 1 Teraflopu 9000 procesorů Intel® Pentium®, jimiž byl osazen superpočítač ASCII RED**.
Uvedení na trh je plánováno na druhou polovinu roku 2012, nicméně již teď Intel oznámil, že klastr je v provozu a s výkonem 118 TFFLOP je na 149. místě žebříčku Top500.
Koprocesor Intel Xeon Phi se může pochlubit poměrně silnou podporou v rámci odvětví: podporu přislíbilo hned 44 výrobců včetně společností jako Bull, Cray, Dell, HP, IBM, Inspur a NEC.
„Jsme velice rádi, že náš superpočítač nové generace kódově označovaný „Cascade“ bude dodáván s koprocesorem Intel Xeon Phi, takže klient bude mít možnost posunout dál hranice výzkumu,“ říká Peg Williamsová, jež má ve společnosti Intel na starosti vývoj superpočítačů, jejich programovatelnost a účinnost.