Poslední dobou jsem dlouze přemýšlel o tématu, které se týká česko-slovenské scény a dalo by se nádherně rozebrat. Nakonec jsem se takhle ke konci roku rozhodl podívat na zoubek eSubě, která je již dlouhé roky považována za domácí jedničku. Ale je tomu stále tak?
Herní organizace eSuba vzniklá v roce 2004 během svého působení zaštiťovala nemálo kvalitních hráčů a sekcí, a to v nejedné hře. Kdo sleduje scénu již dlouhé roky, tak ví, že eSuba dlouhodobě patřila ke špici například v Call of Duty, TrackManii, Counter-Strike, League of Legends a Hearthstone. Svými aktivitami se navíc dá považovat za nejlepší herní organizaci u nás. Nicméně v poslední době to výsledky příliš nepotvrzují, pojďme si je lehce rozebrat.
CS:GO tým Tomáše 'benq1' Masaryka získal pro eSubu letos nejvíce domácích titulů - fotka z MČR 2015
V roce 2015 eSuba nechyběla na všech velkých akcích roku - od obou ASUS Finals, Grunex Challenge, LanCraftu nebo také Mistrovství ČR. Pravdou je však ten fakt, že z těchto velkých akcí si odvezla zlatých medailí poskromnu.
V červnu se konal TIGER Season 1 Finals od portálu TopGaming, kde se League of Legends sekce získala jeden ze svých dvou titulů. Druhá sezóna se hrála již v několika hrách - na finále sezóny dvě se nedokázal dostat žádný hráč Hearthstone, bojovaly tak alespoň pětičlenné týmy eSuby. CS:GO získali jeden ze svých tří letošních titulů, LoLkaři skončili na třetím místě.
eSuba.GO tým v čele s Tomášem 'benq1' Masarykem je jednou ze stálic u nás. Mimo TIGER Season II Finals se jeho sestava dokázala postavit na nejvyšší stupínek na začátku července hned dvakrát během jednoho víkendu. Nejprve hráči zvítězili na Quietus Day 2015, poté zamířili na ASUS Finals 8, kde po krásném zápase dokázali porazit nEophyte.
ASUS Finals 8 byla celkově nejvydařenější akce pro organizace eSubu jako celek - mimo titul z CS:GO urvali prvenství také hráči League of Legends, pro které šlo o jediný letošní titul, a v premiérovém Hearthstone turnaji triumfoval Oldřich 'Faeli' Mahdal. Jediným neúspěšným turnajem byl turnaj ve StarCraftu II, kde Blackbirds skončil "až" na 3.-4. místě.
Odplata pro benq1ho pětici však přišla již za pár týdnů. Na jediném letošním LanCraftu již byl CS:GO tým nEophyte o něco silnější a odvezl si zlaté medaile. Mimo velkých finále se eSuba.GO představila ještě na Y-GAMES Winter 2015, kde skončila na čtvrté příčce.
Kapitán eSuba.Hearthstone sekce Oldřich 'Faeli' Mahdal na Mistrovství ČR 2015
Když už byl zmíněn červencový LanCraft, tak ten hostil nejen turnaj v CS:GO. Do hlavního turnaje v Hearthstone se probojoval současný kapitán HS týmu Faeli, skončil však až na čtvrté pozici. Nakonec ani League of Legends sekce nedokázala na LC 2015 zvítězit, letošní LanCraft tak je jednou z několika akcí, kde eSuba nezískala jediný titul z hlavních turnajů.
Přesuňme se do období podzimu, kde se konalo hned několik vyvrcholení sezóny. Již výše jsme se zmínili o TIGER Season II Finals, kde jediný triumf pro eSubu získal CS:GO tým. Akci Mistrovství ČR si rozebereme zvlášť, hrál se také BenQ Grunex Challenge 2015 a ASUS Finals 9.
Na Grunex Challenge se letos nehrál CS:GO turnaj, který byl nahrazen turnajem ve World of Tanks. Vysokou laťku eSuby dokázal ne poprvé a ani ne naposled udržet kapitán Hearthstone týmu Oldřich 'Faeli' Mahdal, který se zde představil jako jediný z eSuba.HS sekce. Faeli si připsal další prvenství do kapsy, zatímco eSuba.LoL tým se na akci ani nedostal.
ASUS Finals 9 závěrem roku byla opravdu povedenou akcí. To by tedy alespoň mohli říci nezávislí fanoušci, vedení eSuby s tím souhlasit nebude. AF9 bylo pro eSubu tragické - co se týče týmových her, eSuba zůstala před branami postupu na offline finále, CS:GO tým do Svitav sice postoupil, ale skončil až na bramborové pozici. Faelimu se zde také nedařilo, skončil již v TOP8, pěkné umístění zařídil eSubě alespoň StarCrafťák nExt, jenž přivezl stříbro.
Po rozpadu LoL sekce se vedení eSuby rozhodlo vsadit na tým složený z méně známých hráčů - fotka z MČR 2015
V chronologickém souhrnu jsme vynechali Mistrovství ČR 2015, kterému je nutné vyhradit samostatnou kapitolu. Na velké akci se letos představila osmička nejlepších ve všech hrách a ne jen dva nejlepší jako loni. I to ovšem nebylo eSubě nic platné a podruhé za sebou nemá tato tuzemské organizace ani jeden titul Mistra ČR! Těšit tak může alespoň finálová účast LoL a CS:GO týmů, nebo také vítězství v tombole manažera Pigiho. Faeli skončil stejně jako na ASUS Finals 9 už v TOP8, nExt ve StarCraftu si odvezl domů 3. až 4. místo.
Celkový souhrn výsledků eSuby na domácích akcích v roce 2015:
- TIGER SEASON 1 FINALS
League of Legends - 1. místo - Quietus Day 2015
Counter-Strike: Global Offensive - 1. místo - ASUS FINALS 8
League of Legends - 1. místo
Counter-Strike: Global Offensive - 1. místo
Hearthstone Invitational - Faeli, 1. místo
StarCraft NSL - Blackbirds, 3. místo - LanCraft 2015
League of Legends - 2. místo
Counter-Strike: Global Offensive - 2. místo
Hearthstone hlavní turnaj - Faeli, 4. místo - Y-GAMES WINTER 2015
Counter-Strike: Global Offensive - 4. místo - TIGER SEASON II FINALS
League of Legends - 3. místo
Counter-Strike: Global Offensive - 1. místo
Hearthstone - žádný hráč eSuby na offline finále nepostoupil - Mistrovství České republiky 2015
League of Legends - 2. místo
Counter-Strike: Global Offensive - 2. místo
Hearthstone - Faeli, 5.-8. místo
StarCraft - nExt, 3.-4. místo
- BenQ Grunex Challenge 2015
League of Legends - sekce eSuby na offline finále nepostoupila
Hearthstone - Faeli, 1. místo - ASUS FINALS 9
League of Legends - 5.-6. místo (vypadnutí v online fázi, nepostup na AF9)
Counter-Strike: Global Offensive - 4. místo
Hearthstone - Faeli, 5.-8. místo
StarCraft - nExt, 2. místo
Během roku se Faeli ujal eSuba.HS týmu jako nový kapitán a se spoluhráči se představil na několika zahraničních akcích
(Ne)úspěchy Hearthstone sekce mohou vypadat jako rozporuplné, jelikož na domácích akcích se představoval ve většině případů pouze Faeli. Je nutno dodat, že Faeli spolu s dalšími spoluhráči v závěru roku objížděl jednu zahraniční akci za druhou, tato sekce tak paradoxně dělá nejlepší jméno eSubě v zahraničí. Mimo HS týmu se v zahraničí představuje pouze CS:GO tým a to jen na online turnajích, jako je D!ngIT Weekly Cup nebo QuickShot Arena.
Když si vezmeme věci okolo, které se netýkají jen výsledků, tak každý musí uznat, že eSuba stále bez pochyby patří k tomu nejlepšímu u nás. Za svých 11 let působení si drží svoji laťku na vysoké úrovni. Ovšem v této branži jsou výsledky tím nejdůležitějším a eSuba v posledním roce už prostě není tak suverénní, jako například v dobách TrackManie nebo CS 1.6.
Bude zajímavé sledovat působení eSuby v příštím roce, zejména na poli League of Legends, kde po dlouhé době vedení vsadilo po několika nepovedených pokusech na nepříliš známá jména, naopak CS:GO tým by měl pod smlouvami vydržet pospolu i v dalších měsících.
Jaký máte názor na eSubu vy? Považujete ji stále za domácí jedničku mezi organizacemi, nebo už jsou minimálně na stejné úrovni další týmy, které šly v posledních letech nahoru? Myslíte si, že se eSuba v příštím roce opět může výsledkově dostat na výsluní české scény? Své názory na eSubu nebo celkově stav česko-slovenské organizační scény pište do komentářů.