Rok 2016 se blíží svému konci a je potřeba ho náležitě zhodnotit. My vám tak přinášíme TOP5 přestupů na světové CS:GO scéně.
Za rok 2016 se toho na světové scéně událo hodně. Byli jsme svědky spousty velkých turnajů a nebylo výjimkou, že se velké turnaje hráli každý týden nebo se dokonce krylo více turnajů v jeden víkend. Na celkové shrnutí světové scény se podíváme jindy, teď je ale čas na TOP5 přestupů uplynulého roku. Do žebříčku jsme zařadili přestupy, které nejvíce pozitivně ovlinily jak tým, kterého se přestup týkal, tak samotnou scénu.
#5 - Tarik odchází do OpTic
Americký hráč s tureckými kořeny byl jedním ze stavebních kamenů úspěchu týmu CLG v roce 2015 a na začátku 2016. Po těchto úspěších ale vedení CLG silně polevilo v péči o svou CS:GO sestavu, a z týmu postupně odešli nejdůležitější hráči, včetně tarika. Ten se rozhodl odejít z týmu a dát si pauzu od profesionálního hraní, pauza mu ale nevydržela ani pár týdnů a Tarik oznámil příchod do týmu OpTic. I když jeho začátky v týmu byly pomalejší, postupně se začal ukazovat potenciál týmu. Ten se naplno projevil na konci roku, když OpTic dokázali senzačně vyhrát druhou sezónu ELEAGUE a získat druhé místo v ECS S2 Finals. OpTic se také v pohodě dokázali dostat na ELEAGUE Major a do nového roku vstupují jako jeden z nejsilnějších týmů, což také potvrzuje jejich 3. místo v HLTV Rankingu.
#4 - Autimatic doplňuje sestavu Cloud9
Autimatic přišel do Cloud9 po odchodu Slemmyho, který sice dokázal tým správně usměrnit, ale jeho špatné výkony si vyžádali jeho nahrazení v sestavě. Tim sice v TSM, ze kterého do C9 přešel, nepatřil k největším hvězdám, avšak do Cloudů zapadl perfektně a v kombinaci se Stewiem2K tvoří jednu z nejúderšenších dvojic na momentální CS:GO scéně. Okamžitě po příchodu Tima do týmu dokázali Cloud9 neskutečným způsobem vyhrát ESL Pro League S4, když ze 34 odehraných map prohráli jenom 3 a stali se tak prvním severoamerickým týmem, který si odnesl titul z velkého mezinárodního CS:GO turnaje. I když poté výkony týmu opadly, což se projevilo hlavně v dalším nepostupu na ELEAGUE Major, stále platí, že Cloud9 se příchodem Autimatica trefili do černého a zařadili se zpět mezi elitu světové scény.
#3 - S1mple se stává nadějí americké scény
Když se na konci roku uvolnilo místo snipera v americkém Team Liquid, volba na padla na ukrajinského S1mpla. Toto rozhnodnutí nebylo nic nečekáného, už tehdy se vědělo o jeho nesporných kvalitách a S1mple se také velice dobře zná s kapitánem týmu Hikem, který si po boku S1mpla zahrál na ESWC 2015. Málo kdo ale čekal, že příchod tohoto Ukrajince do týmu bude mít takový vliv. Na MLG Columus jsme byli svědky legendární cesty Liquid, kteří dokázali v základní skupině přejít přes tehdy nejlepší tým světa, Fnatic, a následně se po vítězství nad CLG utkali v semifinále s tehdejšími Luminosity, které ale nakonec nedokázali porazit a i přes celkem 15 matchpointů, které Američané měli nakonec prohráli 2:0. S1mple se poté na nějakou dobu vrátil do Evropy, hned na dalším majoru si ale opět oblekl dres týmu Liquid. Ti nakonec na ESL One Cologne dokázali dojít díky nezapomenutelnému výkonu S1mpla až do samotného gradfinále, kde podlehli v repríze semifinále MLG Columbus týmu SK Gaming. S1mple se ale díky štaci v TL zařadil mezi nejlepší hráče světa, získal místo v Na'Vi, ale co je hlavní - ukázal, že i NA týmy mají své místo na světové scéně.
#2 - karrigan přichází do FaZe Clan
Tým FaZe Clan měl vždy jedno poznávací znamení - 5 výborných hráčů, kteří ale sbírali jeden špatný výsledek za druhým. Podobný osud postihl také tým Astralis, který se nedokázal dostat zpět do formy ze začátku roku. Z Astralis se tak musel odporoučet karrigan, po kterém okamžitě sáhl právě Faze Clan, ve kterém nahradil jkaema. Právě tento tah se stal klíčovým a karrigan dokázal vnést do hry FaZe řád, který tým zoufale potřeboval. Okamžitě po přestupu se FaZe dokázal díky vítězství ve své skupině v ELEAGUE S02 dostat do play-off poprvé od DreamHack Cluj-Napoca. Hra týmu se neustále zlepšuje a FaZe ukazují, že příští rok se s nima bude muset počítat.
#1 - Gla1ve doplňuje Astralis
Po karriganově konci v Astralis řešili Dáni otázku, kdo tým doplní. Tým se totiž nepotýkal nejen s absencí in game leadera, ale také s možnou ztrátou spotu na ELEAGUE Majoru. Volba tedy padla na Gla1ve z týmu Heroic. Ten nepatřil v Heroic mezi nejdůležitější hráče a navíc si s Astralis zahrál už na ESL One Cologne, přestup do Astralis tedy nebyl příliš nečekaný. Gla1ve přinesl do Astralis novou krev spolu s čerstvými taktikami, což Astralis po dlouhých měsících tápání vyneslo okamžitě na vrchol. Dáni si připsali 2. místo v ELEAGUE S2 a vítězství na ECS Finals S2 a do nového roku vstupují na 1. místě v HLTV Rankingu, díáky čemuž se dá jednoznačně říct, že příchod Gla1va do Astralis byl přestup roku.
BONUS - DeadFox a Johnta vstupují do HellRaisers
I když se tento přestup do žebříčku nevlezl, rozhodně by byla škoda jej opomenout. Po nepodařené kvalifikaci na ESL One Cologne se hvězda týmu HellRaisers oskar rozhodl v týmu skončit a přijmout nabídku Mousesports. V ten moment ve vzduchu visela otázka, co bude s HellRaisers dál. Do HR tak jako náhrada vstoupil maďarský sniper DeadFox, s kterým zároveň do týmu přišel také nový coach Johnta. Právě DeadFox dokázal dokázal místo snipera týmu zaplnit víc než dobře, zatímco Johnta dokázal díky výborné spolupráci s ANGE1em posunout taktickou hru týmu na novou úroveň. A i když tým nepatří k nejlepším, co se individuálních výkonů týče, všechno dohání svým nepředvídatelným stylem hry a výbornou týmovou souhrou, což předvedli také v kvalifikaci na ELEAGUE Major, ze které dokázali postoupit. I díky tomuto přestupu budeme svědky dalších dvou slovenských hráčů na majoru a poprvé v historii si na majoru zahraje také maďarský hráč.
Souhlasíte s naším žebříčkem? Jaký přestup byl pro vás tím nejdůležitějším a jaký vás naopak nejvíce zklamal?