Jednalo se už o třetí díl série turnajů s roční periodou. Prvním byl WESG 2016, který se odehrál na začátku roku 2017... Přejdeme označení roků, vymluvíme se třeba na to, že turnaj probíhá v Číně, nebo, že se jedná o dohrávky těch nejlepších z předchozího roku. Důležité je, že předchozí turnaje provázela jistá kontroverze kolem kvality ubytování a organizace. Vzpomínáte na plesnivé a nedodělané olympijské vesničky v Brazílii? V prvním ročníku se řešilo něco podobného, akorát v Číně.
Letošní ročník se sice z tohoto hlediska obešel bez problémů, nicméně jistou kontroverzi si vysloužila kvalifikace, která probíhá na národní/regionální úrovni. Svět je rozdělen do pěti regionů a následně podregionů následovně:
- Evropa
- Benelux (Belgie, Holandsko, Lucembursko)
- Střední Evropa (Rakousko, Česká republika, Maďarsko, Itálie, Lichtenštejnsko, Malta, San Marino, Slovensko, Švýcarsko)
- Východní Evropa (Bělorusko, Bulharsko, Moldávie, Rumunsko, Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Řecko, Kypr, Izrael, Chorvatsko, Makedonie, Slovinsko, Kosovo, Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie a Turecko)
- Francie a Monako (...)
- Německo
- Ibérie (Španělsko, Portugalsko, Andorra)
- Polsko
- Rusko
- Skandinávie a Pobaltí (Norsko, Finsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Švédsko, Dánsko)
- Srbsko
- Ukrajina
- Spojené království
- Ameriky
- Brazílie
- Kanada
- Chille
- Mexiko a Střední Amerika (nebudu zde vypisovat všechny ostrovní státy)
- Peru
- Jižní Amerika (Argentina, Ekvádor, Kolumbie, Venezuela, Guyana, Surinam, Bolívie, Paraguay, Uruguay)
- USA
- Čína
- Rozdělena na několik regionů a kvalifikací
- Asie a Tichý oceán
- Střední Asie (Turkmenistán, Uzbekistán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán)
- Hong Kong
- Japonsko
- Macao
- Mongolsko
- Oceánie (Austrálie a Nový Zéland)
- Jižní Asie (Indie, Pakistán, Afghánistán, Maledivy, Bangladéš, Východní Timor, Nepál, Srí Lanka, Bhútán)
- Jižní Korea
- Jihovýchodní Asie (rozdělena do dalších deseti kvalifikačních regionů od Vietnamu po Filipíny)
- Taiwan
- Západní Asie (Iran, Irák, UAE, Jemen, Sýrie, Saudská Arábie, Katar, Palestina, Omán, Libanon, Kuvajt, Jordánsko, Bahrajn)
- Afrika
- Afrika (všechny africké země od Egypta, přes Burundi, po Svatého Tomáše a Princův ostrov, s výjimkou...)
- Jihoafrická republika
Jedna věc je toto dělení, jeho přehlednost a rozdělení do logických celků z hlediska SC2, druhá je množství informací, které se o kvalifikacích mezi hráče dostalo. Respektive nedostalo. Našli se i tací, kterým se nezamlouval způsob, jakým byli hráči rozděleni do základních skupin. Ve skupině A se například potkal Neeb, Serral, ShoWTimE, Harstem a MaSa (doplněni Bulharem msrm). Postoupit dál však mohli pouze dva z nich. Poslední kontroverze (možná) se točila kolem možného matchfixingu a velkém objemu prosázených peněz. O tom by se však dalo psát dlouho a my tu nejsme kvůli bulváru, ale kvůli Starcraftu!
V prvním ročníku se ve finále potkali dva Terrani – Maru a TY, kdy v těsné sérii zvítězil 4:3 druhý jmenovaný. Zajímavé je zmínit, že o třetí místo se poprali dva ne-Korejci Neeb a ShoWTimE (3:1). Druhý ročník si také podmanil Terran – Maru, který v opět velice těsném finále porazil 4:3 Darka. A Terranská dominance pokračovala i letos. Stejně tak těsné výsledky. INnoVation pokořil znovu Serrala a stejně, jako ve všech předchozích WESG, i tentokrát to bylo 4:3. O třetí místo se porvali Scarlett a Maru, nicméně i zde v těsné sérii zvítězil terranský hráč.
Turnaj byl plný skvělých zápasů, vypíchnout se dá těsná série mezi Neebem a Reynorem v prvním kole playoff a pokud máte rádi TvZ, určitě mohu doporučit Scarlett vs. Maru a samozřejmě finálový souboj Serrala a INnoVationa, který však z herního hlediska nebyl úplně nejčistší. Vše můžete sledovat na oficiálním Twitch kanálu.
Samozřejmě se WESG (ale také dalším věcem) budeme věnovat tuto středu (20. 3.) od 18:30 v pravidelném SC2 podcastu Supply Block.